Reklamní sdělení
Měj své vlastní webové stránky!https://www.websnadno.czMít své vlastní webové stránky nebylo nikdy jednodušší. S WebSnadno je můžete mít i Vy.
Tvorba webových stránekhttps://blog.pageride.comPoznejte výhody balíčku služeb Premium! Aktivujte si jej na 30 dnů ZDARMA.
E-shop snadno & rychlehttps://www.websnadno.czSystém WebSnadno nabízí moderní e-shop s podporou on-line plateb.

Sbor dobrovolných hasičů Český Těšín - Horní Žukov

 

Sbor dobrovolných hasičů Český Těšín – Horní Žukov byl založen 17. dubna 1900 a aktuálně členská základna sboru čítá 47 členů z toho je 18 členů mladších 18let tedy označováni jako mladí hasiči. Výjezdová jednotka je zařazena do kategorie JPO V a naše jednotka je mimo jiné předurčena pro likvidaci bodavého hmyzu kdy provádíme zdarma tuto technickou pomoc obyvatelům v částech Horního a Dolního Žukova.

Zároveň naší členové nabízí veřejnosti po dohodě i neakutní pomoc. Převážně provádíme kácení stromů, štěpkování dřevin, nátěry především ve výškách (střechy), apod., demolice menších rozměrů ať již komíny či štíty domů. Asistence u sportovních a kulturních akcí. Za několik let jsme provedli či asistovali u desítek akcí a máme vlastní lezeckou výbavu či pily, ale také v naších možnostech je již zajištění spolupráce s firmami kdy potřebujeme pro práci použít techniku jako bagry, plošiny, či traktory.

 

stránky jsou stále ve výstavbě, děkujeme za pochopení :-)

     SDH Český Těšín - Horní Žukov má toto složení výboru:

Starosta:                                                  Jakub Chobot

Náměstek starosty:                                 Daniel Klimoszek

Velitel sboru a jednotky:                         Jiří Walica

Jednatel:                                                   Lukáš Walica

Hospodář:                                                 Silvie Mitręgová

Vedoucí mladých hasičů:                         Aleš Wojcik

Strojník + ved. sportovního družstva:    Jakub Žídek

Referent MTZ:                                           Jiří Vaverka

Člen výboru:                                             Andrea Siakalová

 

Předseda revizní komise:                        Vojtěch Pata

Člen revizní komise:                                Marián Jaworski

Člen revizní komise:                                Božena Walicová

 

Stanovy SH ČMS navrhují sborům tuto dělbu práce ve výboru sboru, kdy vychází z principů kolektivního rozhodování orgánů sboru, ale i osobní odpovědnosti každého člena a především funkcionáře, za plnění svěřených úkolů.

            Má-li výbor sboru dobře organizovat a řídit činnost sboru, je nutné provést správnou dělbu práce mezi jednotlivými členy výboru, určit osobu pro práci s evidenčním programem a vymezit všem zodpovědnost za plnění úkolů.

            Valná hromada stanoví počet členů výboru sboru s přihlédnutím k počtu členů sboru, proto ve výborech s menším počtem členů je možno některé funkce sloučit.

            Valná hromada volí starostu, popř. jeho náměstka, nebo náměstky, velitele sboru, preventistu sboru, popř. vedoucího kolektivu mladých hasičů, vedoucí zájmových kolektivů, vedoucí skupiny dobrovolníků, další členy výboru a revizora sboru.

 

SDH versus JSDH - vysvětlení rozdílů

Sbor dobrovolných hasičů (SDH) – jde o hasiče, kteří jsou členy Sborů dobrovolných hasičů – jde o spolek obdobný rybářům, myslivcům apod. Jsou to hasiči, kteří pracují s dětmi, pracují s veřejností, věnují se požárnímu sportu a vlastně vychovávají další generaci hasičů. Členové SDH (sdružení) mohou být součástí jednotek, ale také to tak být vůbec nemusí. Sbor má například 50 členů, ale jen 15 bude mezi JSDH. Členem SDH se může stát vlastně každý – je to obdobné, jako se můžete stát členy mysliveckého sdružení, rybářského sdružení a podobných organizací.

Jednotka sboru dobrovolných hasičů (JSDH) – jde o hasiče, kteří jsou členy výjezdové jednotky. Výjezdová jednotka je zřizována obcí, v našem případě tedy město Český Těšín. To jsou hasiči, kteří se zabývají zásahovou činností. Každý ze členů musí být starší osmnácti let a pro nejrůznější činnosti musí mít specializace – jde například o nositele dýchacích přístrojů nebo hasiče, kteří mohou pracovat s motorovými pilami. JSDH zřizuje obec (podnik) a obce, které svou JSDH nemají, musí mít smlouvu s jiným městem – povinnost měst je mít svou JSDH a ty jsou rozděleny do kategorií jednotek požární ochrany. Dále ještě jednotky mohou být předurčeny k určitým činnostem jakožto např. chemické havárie, dopravní nehody, apod., takže se může stát dopravní nehoda, ke které dorazí hasiči třeba s vedlejší vesnice (jelikož jsou předurčení k DN), zatímco místní JSDH je ve své zbrojnici (dislokaci) zůstává a nevyjíždí. K jednotkám dobrovolných hasičů se zařazuje kategorie JPO II., III. a V. Kategorie VI. je pak JSDH podniku. 

 

Závěrem je potřeba zmínit, že všichni tito hasiči jsou velmi důležití a téměř u všech sborů a jednotek jsou pryč doby, kdy by šlo o „pijáky“ mezi hasiči. A na úplný závěr si ženy a muži patřící do JSDH i SDH zasluhují velký dík.