Reklamní sdělení
Zlatnictví Helenahttps://www.zlatnictvihelena.czprodej šperků ze zlata a stříbra,výroba na zakázku ,snubní a zásnubní prsteny, diamantové šperky
JMK spokojenost zaručena https://www.pet-shop-jmk.czNabízíme kvalitní a bezpečné postroje pro papoušky, které jsou navrženy podle jejich potřeb..
Hračky Modely Stavebnicehttps://www.domovshop.czProdej dřevěných hraček, stavebnic, sběratelských modelů, nábytkového kování a domácích potřeb.

Složení JSDH Horní Žukov pro rok 2024

funkce                                 jméno                        odbornosti*

velitel jednotky Jiří Walica strojník HZS, NDT, pilař
velitel družstva Jiří Vaverka pilař
velitel družstva Vojtěch Pata

strojník Jakub Žídek
strojník Marian Mitrega pilař
strojník Jakub Chobot strojník HZS, NDT, pilař
strojník Lukáš Walica strojník HZS, NDT, pilař
strojník Marián Jaworski
strojník Jan Walica

hasič Jakub Pasrbek NDT, pilař
hasič Robin Szewieczek

* upřesnění odborností:

> strojník HZS - zařazen u HZS do funkce strojník

> NDT - nositel dýchací techniky

> pilař - kurz pro obsluhu motorových pil

JSDH Horní Žukov - je dobrovolná jednotka kategorie JPO V, tedy s časem výjezdu do 10 minut a místní působností, proto můžeme zasahovat jen na území města Český Těšín. (To znamená při požáru ve vedlejší obci např. v Třanovicích či Vělopolí již nevyjedeme - nemůžeme, jelikož se nejedná o území Českého Těšína, byť je to vedlejší obec, ale do těchto obcí mohou vyjet jednotky místní JPOV + kategorie JPO III tedy JSDH Český Těšín - Město či JSDH Hnojník nebo JPO II z JSDH Třinec - Guty a samozřejmě i JPO I tedy jednotky HZS. Vše dle poplachového plánu).

Tím že jsme dobrovolní hasiči, tak pracujeme zdarma ať již obětujeme svůj volný čas pro likvidaci obtížného hmyzu, nebo nás budí noční poplach na vyvracený strom, případně jsme několik dní u povodní, přesto všechno obětujeme pro Vás, náš volný čas a jsme od našich rodin a to vše pro pomoc jiným.

Výjezdová jednotka Horní Žukov je zařazena do kategorie JPO V a naše jednotka je mimo jiné předurčena pro likvidaci bodavého hmyzu kdy provádíme zdarma tuto technickou pomoc obyvatelům v částech Horního a Dolního Žukova.

Zároveň naší členové nabízí veřejnosti po dohodě i neakutní pomoc. Převážně provádíme kácení stromů, štěpkování dřevin, nátěry především ve výškách (střechy), apod., demolice menších rozměrů ať již komíny či štíty domů. Asistence u sportovních a kulturních akcí. Za několik let jsme provedli či asistovali u desítek akcí a máme vlastní lezeckou výbavu či pily, ale také v naších možnostech je již zajištění spolupráce s firmami kdy potřebujeme pro práci použít techniku jako bagry, plošiny, či traktory.

Všeobecné informace a popis fungování jednotek požární ochrany

Jednotka sboru dobrovolných hasičů (JSDH) – jde o hasiče, kteří jsou členy výjezdové jednotky. Výjezdová jednotka je zřizována obcí, v našem případě tedy město Český Těšín. To jsou hasiči, kteří se zabývají zásahovou činností. Každý ze členů musí být starší osmnácti let a pro nejrůznější činnosti musí mít specializace – jde například o nositele dýchacích přístrojů nebo hasiče, kteří mohou pracovat s motorovými pilami. JSDH zřizuje obec (podnik) a obce, které svou JSDH nemají, musí mít smlouvu s jiným městem – povinnost měst je mít svou JSDH a ty jsou rozděleny do kategorií jednotek požární ochrany. Dále ještě jednotky mohou být předurčeny k určitým činnostem jakožto např. chemické havárie, dopravní nehody, apod., takže se může stát dopravní nehoda, ke které dorazí hasiči třeba s vedlejší vesnice (jelikož jsou předurčení k DN), zatímco místní JSDH je ve své zbrojnici (dislokaci) zůstává a nevyjíždí. K jednotkám dobrovolných hasičů se zařazuje kategorie JPO II., III. a V. Kategorie VI. je pak JSDH podniku.

Jednotka požární ochrany (JPO) je označení pro jednotky profesionálních, dobrovolných i podnikových jednotek hasičů. Jednotka je útvar/sbor, ve kterém působí výjezdoví profesionální či dobrovolní hasiči.

JPO můžeme dělit mimo jiné na místní a územní působnost. Územní jednotka může zasahovat i mimo území svého zřizovatele, jednotka místní pak zasahuje pouze na území zřizovatele, mimo něj pak na vyžádání.

JPO dělíme:

Kategorie Působnost Název Maximální čas výjezdu jednotky od vyhlášení poplachu
JPO I územní Jednotka Hasičského záchranného sboru České republiky dvě minuty
JPO II územní Jednotka Sboru dobrovolných hasičů obce pět minut
JPO III územní Jednotka Sboru dobrovolných hasičů obce deset minut
JPO IV místní Jednotka Hasičského záchranného sboru podniku dvě minuty
JPO V místní Jednotka Sboru dobrovolných hasičů obce deset minut
JPO VI místní Jednotka Sboru dobrovolných hasičů podniku deset minut

Poznámka: Pod pojmem místní působnost u HZS podniku se ukrývá místo, kde hasiči působí. Například v Třineckých železárnách je HZSP TŽ, tito hasiči zasahují v rámci událostí souvisejících s událostmi v podniku, tedy v areálu TŽ, včetně objektu mimo areál, ale spadající pod TŽ. U HZS SŽ (správa železnic) pak hasiči zasahují na celém území v okolí železnice, respektive objektů zřizovatele – Správy železnic. V rámci republiky je zřízeno 12 jednotek HZS SŽ (nejbližší nám je Ostrava a následně Přerov)